×
Kliknij i zobacz więcej produktów
Nie znaleziono produktów.
Ostatnie komentarze
Jeszcze nie ma komentarzy
Szukaj na blogu

Nowy rekord podkręcania pamięci DDR5 do 10022MT/s

Opublikowane2022-04-30

Dwa dni potrzebował zespół Gigabyte, aby pobić dotychczasowy rekord MSI w wykręcaniu maksimum z pamięci DDR5.

Niespełna dwa dni po tym jak MSI ogłosił, że osiągnął nowy rekord w przetaktowywaniu pamięci DDR5 wynoszący 10000 MT/s, zespół Gigabyte pobił ten rekord o 22 MT/s.

Co to jest MT/s? Jednostka ta wyraża liczbę megatransferów na sekundę. Każdy z Was zapewne jest przyzwyczajony, że szybkość pamięci wyraża się w MHz, np. 2133MHz co nie do końca jest zgodne z rzeczywistością ponieważ taka pamięć pracuje z częstotliwością 1066MHz, ale ze względu na to, że jest to DDR (double data rate) wykonuje dwie operacje na cykl (2x 1066,66) co daje nam 2133 milionów operacji na sekundę - 2133MT/s. Przyjęło się, że operujemy "hercami" - Hz, MHz, ale technicznie MT/s lepiej, precyzyjniej i dosłownie opisuje to co pamięć robi czyli ile rzeczywiście wykonuje operacji na sekundę.

Powracając do tematu artykułu, rekord został pobity z zastosowaniem pamięci Aorus DDR5, która osiągnęła prędkość 10022MT/s (5011MHz).
Jak się można domyśleć takie ekstremalne podkręcanie wymaga chłodzenia ciekłym azotem (LN2) zarówno pamięci jak i procesora. Należało też odpowiednio dostosować platformę. W tym wypadku procesor, który wykorzystano Core i9-12900k zredukowano do konfiguracji 2-rdzeniowej i przetaktowano na 2,1GHz. Do eksperymentu wykorzystano płytę Gigabyte Z690 Aorus Tachyon.
Oczywiście jest to wynik, który można spotkać jedynie na zawodach i tak też było w tym wypadku. W dniu pisania tego artykułu dostępne na rynku pamięci DDR5 nie przekraczają nawet 7000MT/s, a ich cena dwukrotnie wyższa w porównaniu z DDR4 mocno zniechęca do przejścia na nową platformę. Liczymy jednak na to, jak tylko Intel wypuści na rynek Raptor Lake, a AMD platformę AM5 to sprawy ulegną znaczącej poprawie na korzyść wszystkich graczy i pasjonatów sprzętu komputerowego.Napisz komentarz
Napisz odpowiedź
Proszę się zalogować aby dodać komentarz.

Utwórz konto w sklepie aby zapisywać produkty na liście obserwowanych.

Zaloguj się