×
Kliknij i zobacz więcej produktów
Nie znaleziono produktów.
Ostatnie komentarze
Jeszcze nie ma komentarzy
Szukaj na blogu

Jaką wybrać podstawkę pod laptopa

Opublikowane2023-02-10

Komputer jest często używanym narzędziem w codziennym życiu, jednak długotrwałe siedzenie przed nim może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak bóle pleców, szyi i ramion, a także stres oka. Aby uniknąć tych problemów, ważne jest zachowanie prawidłowej postawy podczas korzystania z komputera.

Nie tylko fotel powinien być wygodny i odpowiednio dostosowany do wzrostu i budowy ciała użytkownika. Podłokietniki powinny być ustawione tak, aby ręce były wyprostowane, a kolana powinny być na wysokości bioder. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie wsparcie dla pleców, aby zapobiec bólom i zmęczeniu.

Co to jest MT/s? Jednostka ta wyraża liczbę megatransferów na sekundę. Każdy z Was zapewne jest przyzwyczajony, że szybkość pamięci wyraża się w MHz, np. 2133MHz co nie do końca jest zgodne z rzeczywistością ponieważ taka pamięć pracuje z częstotliwością 1066MHz, ale ze względu na to, że jest to DDR (double data rate) wykonuje dwie operacje na cykl (2x 1066,66) co daje nam 2133 milionów operacji na sekundę - 2133MT/s. Przyjęło się, że operujemy "hercami" - Hz, MHz, ale technicznie MT/s lepiej, precyzyjniej i dosłownie opisuje to co pamięć robi czyli ile rzeczywiście wykonuje operacji na sekundę.

Powracając do tematu artykułu, rekord został pobity z zastosowaniem pamięci Aorus DDR5, która osiągnęła prędkość 10022MT/s (5011MHz).




Jak się można domyśleć takie ekstremalne podkręcanie wymaga chłodzenia ciekłym azotem (LN2) zarówno pamięci jak i procesora. Należało też odpowiednio dostosować platformę. W tym wypadku procesor, który wykorzystano Core i9-12900k zredukowano do konfiguracji 2-rdzeniowej i przetaktowano na 2,1GHz. Do eksperymentu wykorzystano płytę Gigabyte Z690 Aorus Tachyon.




Oczywiście jest to wynik, który można spotkać jedynie na zawodach i tak też było w tym wypadku. W dniu pisania tego artykułu dostępne na rynku pamięci DDR5 nie przekraczają nawet 7000MT/s, a ich cena dwukrotnie wyższa w porównaniu z DDR4 mocno zniechęca do przejścia na nową platformę. Liczymy jednak na to, jak tylko Intel wypuści na rynek Raptor Lake, a AMD platformę AM5 to sprawy ulegną znaczącej poprawie na korzyść wszystkich graczy i pasjonatów sprzętu komputerowego.



Napisz komentarz
Napisz odpowiedź
Proszę się zalogować aby dodać komentarz.

Utwórz konto w sklepie aby zapisywać produkty na liście obserwowanych.

Zaloguj się
99.7% kupujących poleca tego sprzedawcę
4063 17 z ostatnich 12 miesięcy
Średnia z 4080 ocen sprzedaży:
  • Zgodność z opisem 5
  • Koszt wysyłki
  • Obsługa kupującego 5