×
Zobacz więcej produktów
Nie znaleziono dostępnych produktów.
Zobacz więcej produktów
Nie znaleziono dostępnych produktów.
Szukaj na blogu

Konkurencja dla Intel i AMD? Zhaoxin...

Opublikowane2019-12-15 265
Polub0

 


Większości z was producent o nazwie Zhaoxin pewnie niewiele mówi, ale bardzo prawdopodobne, że w perspektywie 2 lat usłyszą o niej wszyscy.


Jest to chiński producent procesorów, który przedstawił projekty swoich układów CPU nowej generacji: KaiXian i KaiSheng. Informacja pojawiła się krótko po raporcie Bloomberga tej jesieni mówiącego o tym, iż Chiny usilnie starają się zmniejszyć zależność tego kraju od amerykańskiej technologii. Nie trudno się domyślić, że na przyspieszone działania może mieć wpływ trwająca wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami. 

Zhaoxin ma dwie podstawowe linie produktów. Układy KaiXian są przeznaczone na rynek konsumencki, a procesory KaiSheng są dostosowane do rynku serwerów. Istniejące serie KaiXian KX-6000 i KaiSheng KH-30000 firmy Zhaoxin znajdują się w przestarzałym procesie technologicznym 16 nm. Jednak chińska firma zapowiada dogonić wiodących w tej dziedzinie producentów Intel i AMD już do 2021 r.


KaiXian KX-7000 będzie gotowy na PCIe 4.0 i DDR5

Obecne procesory KaiXian KX-6000 są oparte na mikroarchitekturze LuJiaZui i produkowane w procesie produkcyjnym 16nm przez TSMC (tajwańskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji procesorów). Układy są ośmio rdzeniowe, a ich bazowe taktowanie nie przekracza 3 GHz. Jednak nadchodzące układy KX-7000 będą najwyraźniej wykorzystywać nową mikroarchitekturę procesora, którą Zhaoxin jeszcze trzyma w tajemnicy.

Podobno TSMC jest odpowiedzialne za produkcję chipów KX-7000 dla Zhaoxin w technologii 7 nm. Przejście od 16 nm do 7 nm jest dość dużym skokiem i powinno pozwolić Zhaoxinowi wycisnąć więcej megaherców w nowych CPU co może spowodować, że Zhaoxin zniweluje różnicę wydajności do Intel i AMD. Procesory KX-7000 będą wyposażone w nowy zintegrowany GPU (zintegrowany procesor graficzny), który jest zgodny z DirectX 12, a także obsługuje najnowszy interfejs PCI 4.0 oraz DDR5.

Zhaoxin rozpoczął także prace nad projektami poniżej 7 nm dla kilku procesorów mobilnych i stacjonarnych.KaiSheng KH-40000 - 32 rdzeniowy CPU

Podobnie jak w przypadku oferty konsumenckiej procesorów Zhaoxin, istniejące układy serwerowe KH-30000 mają tę samą mikroarchitekturę LuJiaZui i są wytwarzane w procesie technologicznym 16 nm. Posiadają do ośmiu rdzeni i bazowy zegar do 2,7 GHz.

Seria KH-40000 będzie bezpośrednim zamiennikiem i debiutem z nową i ulepszoną mikroarchitekturą. Niestety KH-40000 utknie w 16 nm. Niemniej jednak Zhaoxin obiecuje czterokrotnie zwiększyć liczbę rdzeni z ośmiu do 32. To skutecznie umieściłoby KH-40000 na tym samym gruncie co układy AMD Threadripper - przynajmniej z perspektywy ilości rdzenia. Zobaczymy, jak nowa mikroarchitektura Zhaoxin będzie konkurować z rywalami.

Procesory KH-40000 są przewidziane do pracy z obsługą dwóch gniazd, więc możliwe będzie połączenie dwóch z nich, aby mieć do 64 rdzeni w jednym systemie. Inne atrybuty układu 16 nm obejmują dalsze korzystanie z pamięci RAM DDR 4 oraz interfejsu PCIe 3.0.

Na pewno jest to obiecująca wiadomość dla wszystkich konsumentów, bo jak wiemy konkurencja nie tylko zapewnia nam większy wybór, ale także niższe ceny, a te od wielu lat w dziedzinie procesorów CPU dyktują Intel i AMD. Czekamy zatem na nowe wiadomości z Państwa Środka. 


 

Napisz komentarz
Leave a Reply

Menu

Załóż konto aby zapisać polubione.

Zaloguj

Utwórz konto, aby tworzyć i dodawać produkty do listy obserwowanych.

Zaloguj